- Dantų atkūrimas
Ar galima pašalinus prastą dantį iš karto įsukti implantą?

Momentinės (iškart po danties pašalinimo) implantacijos tema dažnai eskaluojama reklamos tikslais. Skamba tikrai patraukliai: pacientas į kliniką ateina su prastais dantimis, o iš jos išeina su naujais. Kartais tokiai procedūrai apibūdinti vartojami skambūs pavadinimai, tarkim, „dantys per valandą“. Gali susidaryti nuomonė, kad tai naujausias ir pažangiausias dantų implantacijos metodas, taikomas progresyviausių specialistų visais dantų implantacijos atvejais. Juk ne visi mes skaitydami susimąstome: „ar ne per gerai, kad tai būtų absoliuti tiesa“. Tiek implantacijos be pjūvio (belopės implantacijos), tiek neatidėliotinos implantacijos privalumas – greitis, bet apie tai turi būti sprendžiama pamatuotai. Priešingu atveju, mes vėl susidursime su sena gyvenimiška tiesa, kad už greitį turime kažką paaukoti. Ta auka gali būti protezo estetika, tikslumas ir naudojimo trukmė.
Skirtingai nuo tradicinės implantacijos, atliekamos etapais po danties pašalinimo praėjus keliems mėnesiams, imdamiesi momentinės implantacijos turime nuspėti, kaip vyks kaulo persitvarkymas po danties pašalinimo – ar implantas išliks pasidengęs kaulu, ar neįdubs dantenos ir ar išliks estetiškas vaizdas. Vienas iš momentinės implantacijos privalumų, kuriuo spekuliuojama populiariojoje rašliavoje – kaulo tirpimo, prasidedančio po danties pašalinimo, sustabdymas atlikus implantaciją. Deja, moksliniai tyrimai rodo, kad tai toli gražu nėra visiška tiesa. Iškart po danties pašalinimo visada nutirpsta tas kaulo sluoksnelis, kuris laikė danties raiščius. Tai įvyksta visada, nepaisant implantų ar kaulo pakaitalų naudojimo. Labai gaila, kad dar neturime tokių dirbtinių medžiagų, kurios radikaliai pakeistų natūralius biologinius persitvarkymo procesus kaule. Pradinis kaulo tirpimas tęsiasi pusantro–du mėnesius po danties pašalinimo. Dar keletą mėnesių kaulas gyja. Po to prasideda antrinis kaulo tirpimas, nes ta žandikaulio dalis nebegauna krūvio. Jei kaulas nestimuliuojamas, jis sunyksta. Antrinio kaulo tirpimo kaip tik ir padeda išvengti dantų implantai, nes jie panašiai kaip dantų šaknys apkrauna žandikaulį ir priverčia jį tvirtėti.
Vadinasi, remiantis moksliniais tyrimais patogiausias laikas mažiausiai rizikingai implantacijai – keletas mėnesių po danties pašalinimo, kai baigiasi pirminis, neišvengiamas kaulo persitvarkymas, bet dar neprasidėjo kaulo tirpimas dėl neveiklos. Be to, jei implantuojame pasibaigus pirminiam kaulo tirpimui, aiškiai matome kiek jo trūksta ir reikia užauginti (žr. „Dantenų priauginimas“).
Taigi implantavimas iškart po danties pašalinimo nėra visais atvejais tinkamas metodas. Momentinė implantacija – tai tik vienas iš galimų implantacijos būdų. Jei norime nuspėjamo ir ilgalaikio rezultato, ji gali būti taikoma tuomet, kai dantį dengė storo kaulo ir storų dantenų sluoksnis ir kai procedūrą atlieka labai patyręs specialistas.
Ar implantas visuomet prigyja?
Iš visų įsuktų implantų neprigyja tik keletas procentų. Dažniausiai tai atsitinka per pirmą mėnesį po implantacijos. Pagrindinis požymis – implantas kliba. Pacientai dažniausiai to net nejaučia. Neprigijęs implantas nesunkiai pašalinamas ir po kelių mėnesių įsukamas naujas. Mūsų klinikoje implantai keičiami nemokamai.
Ar visiems pacientams galima atlikti implantaciją?
Apskritai implantacijos procedūros negalima atlikti tiems pacientams, kuriems dėl bendros sveikatos būklės negalima šalinti ir danties. Svarbiausia, kad esamos ligos (didelis kraujospūdis, cukrinis diabetas ir kita) būtų kontroliuojamos. Garbus amžius taip pat nėra lemiamas faktorius. Juk dantų trūkumą dažniausiai pradeda jausti vyresni žmonės, todėl jiems ir atliekama daugiausia dantų implantacijų.
Kada priauginamas kaulas?
Kaip ir natūralios dantų šaknys, implantai turi būti pasidengę kaulu. Todėl tais atvejais, kai nepakanka žandikaulio trūkstamo danties vietoje, kad tvirtai laikytųsi dirbtinė šaknis, prieš implantaciją ar tuo pat metu atliekama kaulo priauginimo procedūra.
Kaip prižiūrimi dantų protezai ant implantų?
Išskirtinė priežiūra dažniausiai nereikalinga. Implantai, kaip ir natūralūs dantys, valomi įprastomis priemonėmis. Tais atvejais, kai burnoje visai nelieka nuosavų dantų ir protezai laikosi tik ant implantų, rekomenduojama naudoti dantų pastas, neturinčias fluoro junginių (žr. „Burnos ertmės ligų profilaktika“). Jei gydytojas nenurodė kitaip, du kartus per metus reikia apsilankyti pas burnos higienos specialistą, kad jis atliktų profesionalų burnos valymą ir patikrintų, ar implantai ir likusieji dantys yra geros būklės. Kokybiškas ir reguliarus valymas – būtina sąlyga ilgam implantų naudojimui, kad neprasidėtų dantenų ir kaulo uždegimas.
Ar dantų implantai yra ilgalaikiai?
Prarastų dantų atkūrimas naudojant implantus – vienas iš ilgalaikiškiausių ir pažangiausių protezavimo metodų. Dantis dažniausiai pažeidžia kariesas, o implantų protezų – tikrai ne. Nereikėtų pamiršti, kad kalbame ne apie natūralius dantis, o apie protezus. Dantų implantas – labai geras prasto danties pakaitalas, tačiau neprilygstantis sveikiems, nuosaviems dantims. Nuo protezų ant implantų dažniau nei nuo protezų, fiksuotų ant dantų, nuskyla porceliano apdaila. Tačiau ją galima pataisyti.
Apskritai implantų ilgalaikiškumą lemia:
- Pradinė kaulo ir dantenų situacija bei paties paciento gebėjimas palaikyti gerą burnos sveikatą;
- gydytojo profesionalumas;
- gero implantų gamintojo pasirinkimas (žr. ankščiau „Kas gamina dantų implantus?„)