- Dantų atkūrimas
Ar visi dantų implantai vienodi?

Kas yra danties implantas?
Vienas iš šiuolaikiškiausių ir sėkmingiausių prarastų dantų atkūrimo metodų – dantų implantacija. Tai nėra visiškai naujas gydymo metodas. Jis naudotas net senovės civilizacijose. 1965 metais Švedijoje atlikta pirmoji šiuolaikinė tokio pobūdžio procedūra. Pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai vystantis implantologijos mokslui, dantų implantacija tapo kasdienis reiškinys praktinėje odontologijoje.
Danties implantas – tai dirbtinė varžtelio formos į kaulą įstatoma šaknis, prie kurios tvirtinamas vainikėlis.
Kaip dantų implantai laikosi kaule?
Implanto paviršiuje suformuojami makroskopiški ir mikroskopiški nelygumai. Kadangi implantas pagamintas iš medžiagos, kurią organizmas palaiko sava, kaulas paprasčiausiai ją apauga ir tarsi savyje užrakina. Tai vadinama osteointegracijos reiškiniu. Titano gebėjimas osteointegruotis nustatytas Švedijoje, 1957 metais.
Iš kokių medžiagų gaminami dantų implantai?
Paprastai dantų imlantai gaminami iš titano (Ti). Šis metalas plačiai naudojamas medicinoje, nes pasižymi puikiu biologiniu suderinamumu su nuosavais audiniais. Organizmas titano nelaiko svetima medžiaga. Alergija titanui pasitaiko 0,6 % žmonių populiacijos.
Dantų imlantų gamyba iš kitų medžiagų (pvz., cirkonio oksido keramikos) praktiškai nėra pakankamai pasiteisinusi.
Kas gamina dantų implantus?
Dabartiniu metu dantų implantų gamintojai skaičiuojami šimtais. Gamintoją renkasi gydytojas pagal paties nusistatytus patikimumo kriterijus, taip pat ir pacientas. Labai dažnai lemiamas faktorius yra kaina ar panaudoti reklaminiai triukai. Tačiau kartais pamirštama atsižvelgti į ilgalaikę dantų implantų naudojimo perspektyvą. Juk šie „daiktai“ dedami į mūsų organizmą.
Renkantis implantų sistemą reikia turėti aiškius atsakymus į tokius klausimus:
- Ar žmonių, gaminančių implantus ir besirūpinančių jų kokybe, darbo kultūra aukšta?
- Jei implantas neprigis, ar nekils abejonių, kad taip galėjo atsitikti dėl gamintojo kaltės?
- Kaip su laiku kaulas reaguoja į šiuos implantus?
- Ar apskritai šitie konkretūs implantai turi kokį nors mokslinį pagrindimą?
- Ar šio gamintojo produkcijos kokybę nuolat stebi nepriklausomi ekspertai, ar atliekami ilgalaikiai klinikiniai tyrimai?
- Ar tai senas ir patikimas gamintojas, branginantis savo vardą?
- Ar vieną dieną gamintojas nedings, o implantų priežiūrai ateityje reikės detalių?
- Ar gamintojas gerai žinomas tarp implantologų ir ar bus įmanoma pataisyti protezus įvairiose šalyse?
Nors beveik visi dantų implantai gaminami iš panašios medžiagos, juos daro ne tos pačios rankos.
Mūsų klinikoje, atsižvelgdami į pacientų poreikius, naudojame skirtingo brangumo, bet tik patikimų gamintojų dantų implantus. Pavyzdžiui, kompanijų Dentsply implants švediški „Astra Tech“ ir šveicariški „Straumann” implantai (žr., www.implantsforlife.com, www.dentsplyimplants.com, www.straumann.lt , www.straumann.com).
Šie seni, aukštos darbo kultūros gamintojai pelnytai laikomi vienu iš svarbiausių „implantologijos dviračio“ kūrėjų. Būtent „Astra Tech“ ir ” Straumann” implantus kūrę mokslininkai padarė eilę esminių atradimų, be kurių neišsivaizduojami šiuolaikiniai dantų implantai: vieni pirmųjų pradėjo naudoti precizinę, kūginę danties vainiko – implanto jungtį ir skirtingų platformų koncepciją, pirmieji pradėjo šiurkštinti implantų paviršius ir naudoti kaklelio mikrosriegius. Todėl šių gamintojų implantų sistemos pasaulyje žinomos kaip geriausiai moksliškai pagrįstos dantų implantų sistemos ir labiausiai saugančios žandikaulių kaulą bėgant metams.
